Projekt

KÜSK, Euroopa Liidu CERV kontaktpunkt Eestis, teavitab:

Euroopa traumaatiline mälu – naispagulased ja suurpõgenemine 1944

EL projekt:

BE1944-CERV-2023

Projekti autor:

Iivi Zajedova

Projekti koostaja Tammepuu Eesti Klubi, koordinaator Eesti Mälu Instituut.

Koostööpartnerid: The Genocide and Resistance Research Centre of Lithuania (Leedu), The Museum of the Occupation of Latvia (Läti), Tallinna 32. Kool, ENUT (Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskus), ERKO (Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse SA).

Projekti kestvus: märts 2024 – mai 2025

CERV programm: Holokausti, genotsiidi, sõjakuritegude ja muude inimsusevastaste kuritegude mäletamine ja seeläbi demokraatia olulisuse teadvustamine ELis.

Projekt on sündinud vajadusest laiemalt käsitleda Baltikumi suurpõgenemist aastal 1944, kuna selle teema kohta on seni tehtud vähe uuringuid ja teadlikkus on piiratud. Lisaks on kriitiline ajalimiit, kuna sündmuse mälestusi omavad vaid üle 85-aastased inimesed ning nende hulk väheneb pidevalt.

Eesmärk

Projekti eesmärk on tutvustada ja suurendada teadlikkust pagulasteemadest, demokraatia olulisusest, totalitaarse režiimi ohtudest, naiste võimalustest ja ohtudest paguluses ning identiteedi säilitamisest. Projekti raames toimub tihe koostööd mitme riigi vahel.

Ülevaade

1944. aastal toimus Baltikumis suurpõgenemine, kus kümned tuhanded inimesed põgenesid Nõukogude terrori eest, jättes maha oma kodud ja perekonnad. See sündmus oli osa totalitaarse režiimi inimsusvastasest kuritegevusest, mis hõlmas massimõrvu, küüditamisi ja piinamisi.

2024. aastal möödub sündmusest 80 aastat ning on oluline säilitada ajalooline mälu ning rõhutada suurpõgenemise tagajärgi, et mõista paremini selle traagilise perioodi mõju ühiskonnale.

Teema sügavam uurimine on oluline mitte ainult ajaloolise mälu säilimiseks, vaid ka totalitaarse režiimi kuritegude äratundmiseks ja nende kordumise ennetamiseks tulevikus. Jätkame nende teemade põhjalikku käsitlemist ning toetame mälestuste säilitamist mitmekülgsete ürituste ja koostöövõrgustike abil.

Kokkuvõte

Euroopa traumaatiline mälu – naispagulased ja suurpõgenemine 1944 tutvustab naiste kogemusi 1944. aasta massilise väljarände ajal Balti riikidest, et põgeneda Nõukogude okupatsiooni eest. Selleks viiakse Eestis, Lätis ja Leedus läbi Baltikumi ja laiemalt Euroopa noortele suunatud seminare, töötubasid, esitlusi, etendusi, näituseid ja muid sündmusi. Kõik üritused on pühendatud pagulaskriisi 80. aastapäevale. Projekti eesmärk on tutvustada, selgitada, esitleda ja mälestada, kuidas pagulased, eriti naised, traumadest üle said ja rasketel aegadel oma identiteeti säilitasid. Tähelepanu juhitakse demokraatia ja ajaloolise mälu säilitamise tähtsusele.

Kontakt infopäringuks: Evelin Sennett, suurpogenemine@gmail.com


Projekt “Euroopa traumaatiline mälu – naispagulased ja suurpõgenemine 1944” (European Traumatic Memory – Women Refugees During the 1944 Baltic Escape) on loodud Tammepuu Eesti Klubi poolt tähistamaks suurpõgenemise 80. tähtpäeva 2024 aastal. Projekti BE1944-CERV-2023 koordinaator on Eesti Mälu Instituut.